تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

خانواده تاریخ یا شبکه تاریخ؟

  مطلبی که در این پست می آید، آن را مدتها پیش نوشته ام. به دلیل مشکلاتی که در سرور بلاگفا پیش آمده بود، امکان بارگذاری وجود نداشت.

  اخیرا خانواده تاریخ یکی از بزرگان خود را از دست داد و آن فقدان دکتر صادق آئینه­ وند بود. این روزها دربارۀ جایگاه علمی و ویژگی های اخلاقی مرحوم استاد آئینه وند در مجامع علمی، سایت ها و مطبوعات سخن ها رفت و قلم ها زده شد؛ رسانه ملی نیز ویژه برنامه ای را در این خصوص تدارک دید؛ این برنامه با عنوان «مردی از دیار صداقت» در 24 اردیبهشت ماه از شبکه 4 سیما پخش شد.

  در این برنامه از دو استاد تاریخ اسلام دعوت شده بود؛ دکتر محسن الویری از دانشگاه باقرالعلوم و دکتر فاطمه جان احمدی از دانشگاه الزهرا مهمان این برنامه بودند. هر دو نفر حق مطلب را آن ­چنان­ که شایسته مرحوم آئینه­ وند بود، خوب ادا کردند و دربارۀ خصوصیات علمی و اخلاقی ایشان صحبت کردند. البته سخنان خانم جان احمدی تا حدودی با احساس آمیخته بود. ایشان با اشاره به عمر 63 ساله دکتر آئینه­ وند و مقایسۀ آن با عمر حضرت رسول (ص) گفت: استاد آئینه­ وند دو برابر عمرشان کار کرد و پله ها را دوتایی طی نمود. خانم جان احمدی در پایان از دکتر آینه­ وند با عنوان پدر رشتۀ تاریخ اسلام یاد کرد. دکتر الویری نیز در گذشت استاد آئینه­ وند را برای خانواده تاریخ ضایعه دانست و با تبیین مقام علمی و خدمات استاد، پرهیز از شتابزدگی و شعارزدگی را از ویژگی های بارز ایشان دانست.

  صحبت های دکتر الویری یک نکته قابل توجه و البته قابل تأمل داشت و آن پیشنهاد راه ­اندازی شبکه تاریخ به صدا و سیما بود تا از این طریق بتوان اهمیت تاریخ را برای مخاظبان تبیین کرد.

  راه اندازی شبکه تاریخ که دکتر الویری پیشنهاد آن را دارند، پیشنهاد و طرح خوبی است، اما باید در آن تأمل کرد؛ زیرا اگر بنا باشد با راه ­اندازی شبکه تاریخ برنامه­ های آن به غیر اهل تاریخ، یعنی پزشکان، خطیبان، مداحان، فقیهان و ... سپرده شود بهتر که چنین شبکه ای راه نیافتد. واقع امر این است که صدا و سیما برنامه­ های زیادی را به تاریخ اختصاص داده و می­ دهد، اما باید دید در این برنامه­ ها، اهالی تاریخ کجای کارند و از نظرات متخصصان و کارشناسان تاریخ چه مقدار استفاده می­ شود، برای مثال از همین استاد آئینه ­وند با آن همه علم و فضل - که در اوایل انقلاب سابقه نویسندگی متون رادیو و تلویزیون را نیز داشته - چقدر در صدا و سیما استفاده شد؟ و یا از دیگر استادان برجسته تاریخ، چندبار در این برنامه ها دعوت شده است؟ و ... ؛ بنابراین اگر بنا است اهمیت تاریخ و فواید آن به جامعه شناسانده شود به نظر می­ رسد سپردن برنامه های تاریخی (هرچند اندک هم باشد) به اهل آن، یعنی خانواده تاریخ مهم و ضروری است و نسبت به راه اندازی شبکه تاریخ در اولویت قرار دارد. 


  این مطلب تا کنون 80 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تاریخ ,دکتر ,شبکه ,برنامه ,آئینه­ ,استاد ,شبکه تاریخ ,خانواده تاریخ ,دکتر الویری ,اهمیت تاریخ ,اندازی شبکه ,
  خانواده تاریخ یا شبکه تاریخ؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر